SMBG33A-E3/52
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMBG33A-E3/52 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMBG33A-E3/52 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMBG33A-E3/52 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Description | 600 W 36.7 V Uni Directional Surface Mount Transient Voltage Suppressor Diode |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.342 | $0.309 | $0.279 | $0.273 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 1 |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 36.7V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 33V |
| Voltage - Breakdown: | DO-215AA (SMBG) |
| Type: | Zener |
| Series: | TransZorb® |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Power Line Protection: | 600W |
| Power - Peak Pulse: | 11.3A |
| Polarization: | DO-215AA, SMB Gull Wing |
| Other Names: | SMBG33A-E3/52-ND SMBG33A-E3/52GITR SMBG33AE352 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 36 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | SMBG33A-E3/52 |
| Description: | TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 53.3V |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMBG33A-E3/52, use the request quote form to request SMBG33A-E3/52 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMBG33A-E3/52.The price and lead time for SMBG33A-E3/52 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMBG33A-E3/52.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
