SMBG26AHE3/52
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
SMBG26AHE3/52
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMBG26AHE3/52 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMBG26AHE3/52
Manufacturer Vishay Semiconductor Diodes Division
Description TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:28.9V
Voltage - Breakdown (Min):26V
Voltage - Breakdown:DO-215AA (SMBG)
Type:Zener
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:Automotive
Power Line Protection:600W
Power - Peak Pulse:14.3A
Polarization:DO-215AA, SMB Gull Wing
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:36 Weeks
Manufacturer Part Number:SMBG26AHE3/52
Current - Peak Pulse (10/1000µs):42.1V