SMBG15-E3/5B
Electro-Films (EFI) / Vishay
SMBG15-E3/5B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMBG15-E3/5B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMBG15-E3/5B
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description TVS DIODE 15V 26.9V DO215AA
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26.9V
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-215AA (SMBG)
Series:TransZorb®
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-215AA, SMB Gull Wing
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):22.3A