SMB10J40A R5G
TSC (Taiwan Semiconductor)
SMB10J40A R5G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMB10J40A R5G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMB10J40A R5G
Manufacturer TSC (Taiwan Semiconductor)
Description TVS DIODE 40V 64.5V DO214AA
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Unidirectional Channels:1
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1000W (1kW)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:SMB10J40A R5GCT
SMB10J40A R5GCT-ND
SMB10J40AR5GCT
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):15.5A