SMB10J26A R5G
TSC (Taiwan Semiconductor)
SMB10J26A R5G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMB10J26A R5G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMB10J26A R5G
Manufacturer TSC (Taiwan Semiconductor)
Description TVS DIODE 26V 42.1V DO214AA
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 850 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
850 pcs1700 pcs2550 pcs5950 pcs21250 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-214AA (SMB)
Series:SMB10J
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1000W (1kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:SMB10J26A R5GTR
SMB10J26A R5GTR-ND
SMB10J26AR5GTR
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):23.8A