SMAZ5944B-E3/5A
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMAZ5944B-E3/5A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMAZ5944B-E3/5A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMAZ5944B-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE ZENER 62V 500MW DO214AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.44 | $0.354 | $0.324 | $0.241 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.219 | $0.181 | $0.136 | $0.124 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 62V |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5V @ 200mA |
| Tolerance: | ±5% |
| Supplier Device Package: | DO-214AC |
| Series: | - |
| Power - Max: | 500mW |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Other Names: | SMAZ5944B-E3/5AGICT |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 46 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance (Max) (Zzt): | 100 Ohms |
| Detailed Description: | Zener Diode 62V 500mW ±5% Surface Mount DO-214AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 47.1V |
| Base Part Number: | SMAZ5944 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMAZ5944B-E3/5A, use the request quote form to request SMAZ5944B-E3/5A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMAZ5944B-E3/5A.The price and lead time for SMAZ5944B-E3/5A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMAZ5944B-E3/5A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
