SMART 700HG
Tripp Lite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMART 700HG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMART 700HG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMART 700HG |
|---|---|
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Description | UPS 700VA 450W 4OUT 6' CORD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $668.12 | $645.844 | $592.395 | |||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 44 lbs (20kg) |
|---|---|
| Voltage - Output: | 120V |
| Type: | Line Interactive (Input Regulation) |
| Size / Dimension: | 9.016" L x 7.480" W (229.00mm x 190.00mm) |
| Series: | Smart Pro® |
| Power - Rated: | 700VA / 450W |
| Other Names: | SMART700HG TL310 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Media Lines Protected: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Height: | 12.795" (325.00mm) |
| Form: | Tower |
| Cord Length: | 6' (1.83m) |
| Connector - AC Output: | NEMA 5-15R |
| Connector - AC Input: | NEMA 5-15P |
| Backup Time - Max Load: | 18 minutes |
| Applications: | Network, Single Phase |
| AC Outlets: | 4 (UPS) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMART 700HG, use the request quote form to request SMART 700HG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMART 700HG.The price and lead time for SMART 700HG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMART 700HG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


