SMAJ60CATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
SMAJ60CATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMAJ60CATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMAJ60CATR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 60V 96.8V SMA
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:96.8V
Voltage - Breakdown (Min):66.7V
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:400W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AB, SMC
Other Names:SMAJ60CATRSMC
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.1A