SMAJ40CA-13-F
Diodes Incorporated
SMAJ40CA-13-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMAJ40CA-13-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMAJ40CA-13-F
Manufacturer Diodes Inc.
Description SMAJ Series 400 W 40 V Surface Mount Bi-Directional TVS Diode DO-214AC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 27911 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Type:Zener
Supplier Device Package:SMA
Series:-
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:400W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:DO-214AC, SMA
Other Names:SMAJ40CA-FDICT
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):6.2A