SMAJ26ATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
SMAJ26ATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMAJ26ATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMAJ26ATR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 26V 42.1V SMA
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:SMA (DO-214AC)
Series:SMAJ
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:400W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:DO-214AC, SMA
Other Names:1655-1612-1
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):9.5A