SMA6J18AHR3G
TSC (Taiwan Semiconductor)
SMA6J18AHR3G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMA6J18AHR3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMA6J18AHR3G
Manufacturer TSC (Taiwan Semiconductor)
Description TVS DIODE 18V 28.3V DO214AC
(In US Dollars)
1800 pcs3600 pcs5400 pcs12600 pcs45000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):18V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:28.3V
Voltage - Breakdown (Min):20V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-214AC (SMA)
Series:Automotive, AEC-Q101, SMA6J
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AC, SMA
Other Names:SMA6J18AHR3GTR
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):21.2A