SM-43TX501
Copal Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SM-43TX501 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SM-43TX501
Manufacturer Copal Electronics
Description TRIMMER 500 OHM 0.25W GW TOP ADJ
(In US Dollars)
400 pcs600 pcs1000 pcs2000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:Gull Wing
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Square - 0.189" L x 0.138" W x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Series:SM43
Resistive Material:Cermet
Resistance:500 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:SM-43TX 500 OHM (501)
Number of Turns:5
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:500 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5 Turn Top Adjustment