SLW-105-01-F-S
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLW-105-01-F-S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SLW-105-01-F-S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SLW-105-01-F-S |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec Inc. |
| Description | .050 MICRO STRIPS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.84 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | Phosphor Bronze |
|---|---|
| Type Attributes: | - |
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Board |
| Stacking Direction: | Forked |
| Shrouding: | 0.100" (2.54mm) |
| Shield Termination: | Square |
| Series: | SLW |
| RoHS Status: | Bulk |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Pitch - Connector: | - |
| Overall Contact Length: | 0.115" (2.92mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows: | 1 |
| Number of Positions: | 5 |
| Number of Contacts: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Material - Insulation: | All |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | SLW-105-01-F-S |
| Length - Post (Mating): | 6.09mm |
| Insulation Material: | Tin |
| Features: | - |
| Expanded Description: | 5 Position Receptacle Connector Through Hole |
| Description: | .050 MICRO STRIPS |
| Current Rating: | - |
| Current - Max/Contact: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Finish Thickness - Post: | Polyester, Glass Filled |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Gold |
| Contact Finish - Post: | 3µin (0.08µm) |
| Contact Finish - Mating: | 0.180" (4.57mm) |
| Connector Type: | Receptacle |
| Actual Diameter: | Black |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SLW-105-01-F-S, use the request quote form to request SLW-105-01-F-S pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SLW-105-01-F-S.The price and lead time for SLW-105-01-F-S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SLW-105-01-F-S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

