SLPX471M250E1P3
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLPX471M250E1P3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SLPX471M250E1P3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SLPX471M250E1P3 |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Description | CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.00 | $3.225 | $3.032 | $2.774 | $2.516 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $2.064 | $1.871 | $1.742 | $1.645 | ||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | 470µF |
|---|---|
| Surface Mount Land Size: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Series: | SLPX |
| RoHS Status: | Bulk |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Ripple Current: | - |
| Polarization: | Radial, Can - Snap-In |
| Pitch - Connector: | 250V |
| Package / Case: | - |
| Other Names: | 338-1623 SLPX471M250E1P3-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Capacitors: | 2.04A |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | SLPX471M250E1P3 |
| Lifetime @ Temp.: | 423 mOhm |
| Impedance: | - |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Expanded Description: | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm 3000 Hrs @ 85°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | ±20% |
| Description: | CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP |
| Applications: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SLPX471M250E1P3, use the request quote form to request SLPX471M250E1P3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SLPX471M250E1P3.The price and lead time for SLPX471M250E1P3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SLPX471M250E1P3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
