SLPX102M180C7P3
Cornell Dubilier Electronics
SLPX102M180C7P3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLPX102M180C7P3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SLPX102M180C7P3
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:180V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:SLPX
Ripple Current @ Low Frequency:3.06A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.5A @ 20kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):199 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:1000µF 180V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1000µF