SLP822M025A5P3
Cornell Dubilier Electronics
SLP822M025A5P3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLP822M025A5P3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SLP822M025A5P3
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:SLP
Ripple Current @ Low Frequency:2.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.38A @ 20kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):73 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:8200µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 73 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:8200µF