SLM2805HD-LS
Bivar, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLM2805HD-LS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SLM2805HD-LS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SLM2805HD-LS |
|---|---|
| Manufacturer | Bivar, Inc. |
| Description | LED ASSY 0.28" 5MM RED DIFF WHT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.52 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 625nm |
|---|---|
| Voltage Rating: | 2V |
| Viewing Angle: | 40° |
| Series: | SLM |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 40mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lens Type: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm, T-1 3/4 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Circuit Board Indicator Single Red Diffused 2V 150mA Round with Domed Top, 5mm, T-1 3/4 |
| Current: | 150mA |
| Configuration: | Single |
| Color: | Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SLM2805HD-LS, use the request quote form to request SLM2805HD-LS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SLM2805HD-LS.The price and lead time for SLM2805HD-LS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SLM2805HD-LS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


