SLM120W-2.0-56-TA
ERP Power
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLM120W-2.0-56-TA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SLM120W-2.0-56-TA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SLM120W-2.0-56-TA |
|---|---|
| Manufacturer | ERP Power |
| Description | 120 TO 277 VAC, 90% EFFICIENCY, |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $59.01 | $57.32 | $54.791 | |||
| 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |||
| $53.948 | $50.576 | $46.362 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 40 ~ 56 V |
|---|---|
| Voltage - Input (Min): | 120VAC |
| Voltage - Input (Max): | 277VAC |
| Type: | Constant Current |
| Topology: | AC DC Converter |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Size / Dimension: | 4.00" L x 2.00" W x 1.52" H (101.6mm x 50.8mm x 38.6mm) |
| Series: | SLM |
| Ratings: | IP66 |
| Power (Watts): | 112W |
| Other Names: | 1800-1099 |
| Operating Temperature: | - |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | OTP, SCP |
| Efficiency: | 90% |
| Dimming: | Analog, ELV, Triac |
| Detailed Description: | 2A 40 ~ 56 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Current - Output (Max): | 2A |
| Approvals: | cULus |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SLM120W-2.0-56-TA, use the request quote form to request SLM120W-2.0-56-TA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SLM120W-2.0-56-TA.The price and lead time for SLM120W-2.0-56-TA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SLM120W-2.0-56-TA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


