SLE210K-7
Copal Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLE210K-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SLE210K-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SLE210K-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Copal Electronics |
| Description | SWITCH ROCKER DPST 10A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | 300 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.99 | $1.937 | $1.833 | $1.623 | $1.571 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | 125V |
|---|---|
| Termination Style: | Solder Lug |
| Switch Function: | On-Off |
| Series: | SLE |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 19.20mm x 12.90mm |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | Dust Proof |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Illumination Type, Color: | - |
| Features: | - |
| Electrical Life: | - |
| Detailed Description: | Rocker Switch DPST 10A (AC) 125V Panel Mount, Snap-In |
| Current Rating: | 10A (AC) |
| Color - Actuator/Cap: | Black |
| Circuit: | DPST |
| Actuator Type: | Concave (Curved) |
| Actuator Marking: | On - Off, Vertical |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SLE210K-7, use the request quote form to request SLE210K-7 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SLE210K-7.The price and lead time for SLE210K-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SLE210K-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


