SLC41AB-1208A
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLC41AB-1208A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SLC41AB-1208A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SLC41AB-1208A |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN BACKSHELL SZ 12 11/16-24 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 25 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $80.259 | |||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Backshell, Saddle Clamp Adapter |
|---|---|
| Thread Size: | 11/16-24 UNEF |
| Shielding: | Shielded |
| Shell Size - Insert: | 12 |
| Series: | Spin Lock |
| Plating: | Cadmium Nickel |
| Other Names: | A104353 CX5727-000 CX5727000 |
| Material Flammability Rating: | - |
| Material: | Aluminum Alloy |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Includes: | - |
| For Use With/Related Products: | MIL-DTL-38999 Series I, II |
| Features: | Clamp Screws |
| Diameter - Outside: | 0.850" (21.59mm) |
| Detailed Description: | Olive Connector Backshell, Saddle Clamp Adapter 11/16-24 UNEF 12 |
| Color: | Olive |
| Cable Opening: | 0.500" (12.70mm) |
| Cable Exit: | 45°, 90°, 180° |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SLC41AB-1208A, use the request quote form to request SLC41AB-1208A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SLC41AB-1208A.The price and lead time for SLC41AB-1208A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SLC41AB-1208A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

