SLA5068 LF853
Sanken Electric Co., Ltd.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLA5068 LF853 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SLA5068 LF853 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SLA5068 LF853 |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | MOSFET 6N-CH 60V 7A 15-SIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 180 pcs | 540 pcs | 1080 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.19 | $6.469 | $5.319 | $4.456 | $3.881 | |
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2V @ 250µA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 15-SIP |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 100 mOhm @ 3.5A, 10V |
| Power - Max: | 5W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 15-SIP |
| Other Names: | SLA5058 LF853 SLA5058 LF853-ND SLA5068 LF853 DK SLA5068 LF853-ND SLA5068LF853 |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 660pF @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | - |
| FET Type: | 6 N-Channel (3-Phase Bridge) |
| FET Feature: | Standard |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Detailed Description: | Mosfet Array 6 N-Channel (3-Phase Bridge) 60V 7A 5W Through Hole 15-SIP |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 7A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SLA5068 LF853, use the request quote form to request SLA5068 LF853 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SLA5068 LF853.The price and lead time for SLA5068 LF853 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SLA5068 LF853.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
