SL353LT
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SL353LT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SL353LT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SL353LT |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell |
| Description | HONEYWELL S&C SL353LTHall Effect Sensor, Omnipolar, 1.8 A, SOT-23, 3 Pins, 2.2 V, 5.5 V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.10 | $0.993 | $0.896 | $0.876 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.2 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Test Condition: | -40°C ~ 85°C |
| Technology: | Hall Effect |
| Supplier Device Package: | SOT-23-3 |
| Series: | SL353 |
| Sensing Range: | ±11mT Trip, ±9.5mT Release |
| Polarization: | Either |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Output Type: | Push-Pull |
| Other Names: | 480-3328-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Omnipolar Switch |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Digital Switch Omnipolar Switch Push-Pull Hall Effect SOT-23-3 |
| Current - Supply (Max): | 3µA |
| Current - Output (Max): | 5mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SL353LT, use the request quote form to request SL353LT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SL353LT.The price and lead time for SL353LT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SL353LT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


