SL32 0R540-B
Ametherm
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SL32 0R540-B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SL32 0R540-B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SL32 0R540-B |
|---|---|
| Manufacturer | Ametherm |
| Description | ICL 0.5 OHM 20% 40A 30MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.312 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Series: | BigAMP |
| R @ Current: | 8 mOhms |
| R @ 25°C: | 500 mOhms |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 570-1352 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.307" (7.80mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diameter: | 1.181" (30mm) |
| Detailed Description: | Inrush Current Limiter 500 mOhms ±20% 40A 1.181" (30mm) |
| Current - Steady State Max: | 40A |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SL32 0R540-B, use the request quote form to request SL32 0R540-B pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SL32 0R540-B.The price and lead time for SL32 0R540-B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SL32 0R540-B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
