SK2S160-100
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SK2S160-100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SK2S160-100
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description 100V 160A PACKAGE SOT-227 SCHOTT
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:800mV @ 80A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:SOT-227
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Package / Case:SOT-227-4, miniBLOC
Other Names:1655-2108
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:2 Independent
Detailed Description:Diode Array 2 Independent Schottky 100V 80A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Current - Reverse Leakage @ Vr:2mA @ 100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):80A