SIT1602ACB7-30S
SiTime
SIT1602ACB7-30S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SIT1602ACB7-30S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SIT1602ACB7-30S
Manufacturer SiTime
Description OSC PROG H/LV-CMOS 3V STBY SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs50 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:3V
Type:XO (Standard)
Spread Spectrum Bandwidth:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Series:SiT1602
Ratings:-
Programmable Type:Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Packaging:Bulk
Package / Case:4-SMD, No Lead
Output:HCMOS, LVCMOS
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height:0.031" (0.79mm)
Function:Standby
Frequency Stability (Total):±20ppm
Frequency Stability:-
Detailed Description:XO (Standard) HCMOS, LVCMOS 3.75MHz ~ 77.76MHz Programmable Oscillator 3V Standby 4-SMD, No Lead
Current - Supply (Max):4.5mA
Current - Supply (Disable) (Max):4.3µA
Base Resonator:MEMS
Available Frequency Range:3.75MHz ~ 77.76MHz