SIHFS11N50A-GE3
Electro-Films (EFI) / Vishay
SIHFS11N50A-GE3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SIHFS11N50A-GE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SIHFS11N50A-GE3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description MOSFET N-CH 500V 11A TO263
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Vgs (Max):±30V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:TO-263 (D²Pak)
Series:-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:520 mOhm @ 6.6A, 10V
Power Dissipation (Max):170W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1423pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:52nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):500V
Detailed Description:N-Channel 500V 11A (Tc) 170W (Tc) Surface Mount TO-263 (D²Pak)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:11A (Tc)