SIHF23N60E-GE3
Vishay Precision Group
SIHF23N60E-GE3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SIHF23N60E-GE3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SIHF23N60E-GE3
Manufacturer Vishay
Description MOSFET N-CH 600V 23A TO-220
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 14141 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Vgs (Max):±30V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:TO-220 Full Pack
Series:-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:158 mOhm @ 12A, 10V
Power Dissipation (Max):35W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-220-3 Full Pack
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2418pF @ 100V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:95nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):600V
Detailed Description:N-Channel 600V 23A (Tc) 35W (Tc) Through Hole TO-220 Full Pack
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:23A (Tc)