SI91872DMP-25-E3
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SI91872DMP-25-E3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SI91872DMP-25-E3
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description IC REG LIN 2.5V 300MA MLP33-5
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.57V @ 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):6V
Supplier Device Package:PowerPAK® MLP33-5
Series:-
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:PowerPAK® MLP33-5
PSRR:60dB ~ 30dB (1kHz ~ 100kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA PowerPAK® MLP33-5
Current - Supply (Max):330µA
Current - Quiescent (Iq):170µA
Current - Output:300mA