SI4763-A42-GMR
Energy Micro (Silicon Labs)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SI4763-A42-GMR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SI4763-A42-GMR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SI4763-A42-GMR |
|---|---|
| Manufacturer | Silicon Labs |
| Description | RF Receiver FM/AM/SW/LW/WB/RDS receiver and HD Radio tuner, automotive qualified AEC-Q100 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $11.043 | $9.968 | $8.991 | $8.796 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 40-QFN (6x6) |
| Series: | * |
| Sensitivity: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | 336-4884-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Modulation or Protocol: | AM, FM, RDS |
| Memory Size: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 520kHz ~ 1.71MHz, 64MHz ~ 108MHz |
| Features: | RSSI Equipped |
| Detailed Description: | * RF Receiver AM, FM, RDS 520kHz ~ 1.71MHz, 64MHz ~ 108MHz PCB, Surface Mount 40-QFN (6x6) |
| Data Rate (Max): | - |
| Data Interface: | I²C, I²S |
| Applications: | Automotive |
| Antenna Connector: | PCB, Surface Mount |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SI4763-A42-GMR, use the request quote form to request SI4763-A42-GMR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SI4763-A42-GMR.The price and lead time for SI4763-A42-GMR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SI4763-A42-GMR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
