SI4720-B20-GMR
Energy Micro (Silicon Labs)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SI4720-B20-GMR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SI4720-B20-GMR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SI4720-B20-GMR |
|---|---|
| Manufacturer | Energy Micro (Silicon Labs) |
| Description | IC RF TXRX VHF 20-UFQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.87 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | TxRx Only |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | I²S, SPI |
| Sensitivity: | - |
| RF Family/Standard: | VHF |
| Protocol: | FM Radio |
| Power - Output: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 20-UFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 95°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Modulation: | - |
| Memory Size: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| GPIO: | 3 |
| Frequency: | 76MHz ~ 108MHz |
| Detailed Description: | IC RF TxRx Only VHF FM Radio 76MHz ~ 108MHz 20-UFQFN Exposed Pad |
| Data Rate (Max): | - |
| Current - Transmitting: | 18.3mA ~ 18.8mA |
| Current - Receiving: | 16.8mA ~ 19.8mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SI4720-B20-GMR, use the request quote form to request SI4720-B20-GMR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SI4720-B20-GMR.The price and lead time for SI4720-B20-GMR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SI4720-B20-GMR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

