SI4710-B30-GMR
Energy Micro (Silicon Labs)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SI4710-B30-GMR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SI4710-B30-GMR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SI4710-B30-GMR |
|---|---|
| Manufacturer | Silicon Labs |
| Description | RF Transmitter FM 76MHz ~ 18MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.968 | $0.874 | $0.788 | $0.771 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Series: | - |
| Power - Output: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 20-UFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Modulation or Protocol: | FM |
| Memory Size: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 76MHz ~ 108MHz |
| Features: | - |
| Detailed Description: | RF Transmitter FM 76MHz ~ 108MHz PCB, Surface Mount Antenna 20-UFQFN Exposed Pad |
| Data Rate (Max): | - |
| Data Interface: | PCB, Surface Mount |
| Current - Transmitting: | 18.8mA |
| Applications: | General Purpose |
| Antenna Connector: | PCB, Surface Mount |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SI4710-B30-GMR, use the request quote form to request SI4710-B30-GMR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SI4710-B30-GMR.The price and lead time for SI4710-B30-GMR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SI4710-B30-GMR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

