SI4063-B1B-FM
Energy Micro (Silicon Labs)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SI4063-B1B-FM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SI4063-B1B-FM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SI4063-B1B-FM |
|---|---|
| Manufacturer | Energy Micro (Silicon Labs) |
| Description | TRANSMITTER RF EZRADIO PRO 20QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.21 | $2.127 | $2.045 | $1.876 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Series: | EZRadioPRO® |
| Power - Output: | 20dBm |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | 336-4667 SI4063-B1B-FM-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol: | - |
| Memory Size: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 142MHz ~ 1.05GHz |
| Features: | - |
| Detailed Description: | RF Transmitter 142MHz ~ 1.05GHz 20dBm 1Mbps PCB, Surface Mount Antenna 20-VFQFN Exposed Pad |
| Data Rate (Max): | 1Mbps |
| Data Interface: | PCB, Surface Mount |
| Current - Transmitting: | 85mA |
| Applications: | General Purpose |
| Antenna Connector: | PCB, Surface Mount |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SI4063-B1B-FM, use the request quote form to request SI4063-B1B-FM pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SI4063-B1B-FM.The price and lead time for SI4063-B1B-FM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SI4063-B1B-FM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

