SI4020-I1-FT
Energy Micro (Silicon Labs)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SI4020-I1-FT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SI4020-I1-FT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SI4020-I1-FT |
|---|---|
| Manufacturer | Energy Micro (Silicon Labs) |
| Description | IC TX FSK 915MHZ 5.4V 16-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.2 V ~ 5.4 V |
|---|---|
| Series: | EZRadio® |
| Power - Output: | 3dBm |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names: | 336-1621-5 SI4020I1FT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Modulation or Protocol: | FSK, OOK |
| Memory Size: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 315MHz, 433MHz, 868MHz, and 915MHz |
| Features: | - |
| Detailed Description: | RF Transmitter FSK, OOK 315MHz, 433MHz, 868MHz, and 915MHz 3dBm 256kbps PCB, Surface Mount Antenna 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Data Rate (Max): | 256kbps |
| Data Interface: | PCB, Surface Mount |
| Current - Transmitting: | 14mA |
| Applications: | General Purpose |
| Antenna Connector: | PCB, Surface Mount |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SI4020-I1-FT, use the request quote form to request SI4020-I1-FT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SI4020-I1-FT.The price and lead time for SI4020-I1-FT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SI4020-I1-FT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

