SI4012-C1001GTR
Energy Micro (Silicon Labs)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SI4012-C1001GTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SI4012-C1001GTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SI4012-C1001GTR |
|---|---|
| Manufacturer | Energy Micro (Silicon Labs) |
| Description | TRANSMITTER RF 27-960MHZ 10-MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.881 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Series: | EZRadio® |
| Power - Output: | 10dBm |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Other Names: | 336-4153-2 SI4012-C1001GTR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Modulation or Protocol: | FSK, OOK |
| Memory Size: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 27MHz ~ 960MHz |
| Features: | Crystal-less Operation |
| Detailed Description: | RF Transmitter FSK, OOK 27MHz ~ 960MHz 10dBm 100 kBaud PCB, Surface Mount Antenna 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Data Rate (Max): | 100 kBaud |
| Data Interface: | PCB, Surface Mount |
| Current - Transmitting: | 19.8mA |
| Applications: | Home Automation, Remote Sensing, RKE |
| Antenna Connector: | PCB, Surface Mount |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SI4012-C1001GTR, use the request quote form to request SI4012-C1001GTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SI4012-C1001GTR.The price and lead time for SI4012-C1001GTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SI4012-C1001GTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

