SI4010-C2-GTR
Energy Micro (Silicon Labs)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SI4010-C2-GTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SI4010-C2-GTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SI4010-C2-GTR |
|---|---|
| Manufacturer | Silicon Labs |
| Description | Rf Transmitter Fsk/ook 3.3V 10-PIN MSOP T/r / IC Tx 27-960MHZ Fsk 3.6V 10MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.712 | $2.448 | $2.208 | $2.16 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Series: | EZRadio® |
| Power - Output: | 10dBm |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Other Names: | 336-4342-2 SI4010-C2-GTR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Modulation or Protocol: | FSK, OOK |
| Memory Size: | 4kB RAM |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 27MHz ~ 960MHz |
| Features: | 8051 MCU Core, Crystal-less Operation |
| Detailed Description: | RF Transmitter FSK, OOK 27MHz ~ 960MHz 10dBm 100 kBaud PCB, Surface Mount Antenna 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Data Rate (Max): | 100 kBaud |
| Data Interface: | PCB, Surface Mount |
| Current - Transmitting: | 19.8mA |
| Applications: | Garage Openers, RKE, Security Alarms |
| Antenna Connector: | PCB, Surface Mount |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SI4010-C2-GTR, use the request quote form to request SI4010-C2-GTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SI4010-C2-GTR.The price and lead time for SI4010-C2-GTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SI4010-C2-GTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

