SI1012-C-GM2
Energy Micro (Silicon Labs)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SI1012-C-GM2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SI1012-C-GM2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SI1012-C-GM2 |
|---|---|
| Manufacturer | Silicon Labs |
| Description | RF Microcontrollers MCU 16kB, 768B RAM, +13 dBm, programmable XCVR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.628 | $6.885 | $6.21 | $6.075 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Type: | TxRx + MCU |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | I²C, SPI, UART |
| Sensitivity: | -121dBm |
| RF Family/Standard: | General ISM < 1GHz |
| Protocol: | EZRadioPro |
| Power - Output: | 13dBm |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 42-VFLGA Exposed Pad |
| Other Names: | 336-2458 336-2458-5 336-2458-5-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Modulation: | FSK, GFSK, OOK |
| Memory Size: | 16kB Flash, 768B RAM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| GPIO: | 15 |
| Frequency: | 240MHz ~ 960MHz |
| Detailed Description: | IC RF TxRx + MCU General ISM |
| Data Rate (Max): | 256kbps |
| Current - Transmitting: | 17mA ~ 30mA |
| Current - Receiving: | 18.5mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SI1012-C-GM2, use the request quote form to request SI1012-C-GM2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SI1012-C-GM2.The price and lead time for SI1012-C-GM2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SI1012-C-GM2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
