SI1003-E-GM2R
Energy Micro (Silicon Labs)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SI1003-E-GM2R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SI1003-E-GM2R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SI1003-E-GM2R |
|---|---|
| Manufacturer | Energy Micro (Silicon Labs) |
| Description | IC RF TXRX+MCU ISM<1GHZ 42-VFLGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.938 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Type: | TxRx + MCU |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | I²C, SPI, UART |
| Sensitivity: | -121dBm |
| RF Family/Standard: | General ISM < 1GHz |
| Protocol: | EZRadioPro |
| Power - Output: | 13dBm |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 42-VFLGA Exposed Pad |
| Other Names: | SI1003-E-GMR SI1003-E-GMR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Modulation: | FSK, GFSK, OOK |
| Memory Size: | 32kB Flash, 4.35kB RAM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| GPIO: | 22 |
| Frequency: | 240MHz ~ 960MHz |
| Detailed Description: | IC RF TxRx + MCU General ISM |
| Data Rate (Max): | 256kbps |
| Current - Transmitting: | 17mA ~ 30mA |
| Current - Receiving: | 18.5mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SI1003-E-GM2R, use the request quote form to request SI1003-E-GM2R pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SI1003-E-GM2R.The price and lead time for SI1003-E-GM2R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SI1003-E-GM2R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
