SHV12-1A85-78L3K
Standex-Meder Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SHV12-1A85-78L3K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SHV12-1A85-78L3K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SHV12-1A85-78L3K |
|---|---|
| Manufacturer | Standex-Meder Electronics |
| Description | RELAY REED SPST 1A 12V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $9.36 | $8.775 | $7.80 | $7.41 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $7.02 | $6.24 | $5.85 | $5.46 | ||
Specifications
Data sheet
| Turn On Voltage (Max): | 8.4 VDC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | 1.8 VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Switching Voltage: | 1000VAC, 1000VDC - Max |
| Series: | SHV |
| Release Time: | 0.1ms |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 3312185378 374-1413-5 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Operate Time: | 1.1ms |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Contact Rating (Current): | 1A |
| Contact Material: | - |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Coil Voltage: | 12VDC |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Resistance: | 500 Ohms |
| Coil Power: | 288 mW |
| Coil Current: | 24.0mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SHV12-1A85-78L3K, use the request quote form to request SHV12-1A85-78L3K pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SHV12-1A85-78L3K.The price and lead time for SHV12-1A85-78L3K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SHV12-1A85-78L3K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


