SHT75
Sensirion
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SHT75 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SHT75 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SHT75 |
|---|---|
| Manufacturer | Sensirion |
| Description | SHT7X Series 5.5 V -40 to +125C Digital Humidity & Temperature Sensor |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $24.515 | $22.129 | $19.959 | $19.526 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.4 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 4-SIP |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Humidity, Temperature |
| Sensitivity: | - |
| Response Time: | 8s |
| Packaging: | Strip |
| Package / Case: | 4-SIP Module |
| Output Type: | Digital |
| Output: | 12b |
| Other Names: | 1-100071-04 1649-1014 1649-1014-1 1649-1014-1-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Humidity Range: | 0 ~ 100% RH |
| Detailed Description: | Humidity Temperature Sensor 0 ~ 100% RH Digital ±1.8% RH 8s Through Hole |
| Accuracy: | ±1.8% RH |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SHT75, use the request quote form to request SHT75 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SHT75.The price and lead time for SHT75 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SHT75.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
