SHL1-1K0C075DE
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SHL1-1K0C075DE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SHL1-1K0C075DE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SHL1-1K0C075DE |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES CHAS MNT 75 UOHM 0.5% |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $114.99 | $107.805 | $102.774 | $97.025 | ||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | - |
| Size / Dimension: | 6.693" L x 2.362" W (170.00mm x 60.00mm) |
| Series: | S |
| Resistance: | 75 µOhms |
| Power (Watts): | 75W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Rectangular Case - Open |
| Other Names: | SHL11K0C075DE |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Style: | 4-Terminal |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.614" (41.00mm) |
| Features: | Current Sense |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 75 µOhms ±0.5% 75W Metal Element Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Metal Element |
| Coating, Housing Type: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SHL1-1K0C075DE, use the request quote form to request SHL1-1K0C075DE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SHL1-1K0C075DE.The price and lead time for SHL1-1K0C075DE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SHL1-1K0C075DE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



