SH8K2TB1
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SH8K2TB1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SH8K2TB1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SH8K2TB1 |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Description | Mosfet; Nch+nch 30V 6A SOP8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.306 | $0.276 | $0.249 | $0.244 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.5V @ 1mA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-SOP (5.0x6.0) |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 30 mOhm @ 6A, 10V |
| Power - Max: | 2W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SMD, Gull Wing |
| Other Names: | SH8K2TB1TR |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 520pF @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 10.1nC @ 5V |
| FET Type: | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature: | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30V |
| Detailed Description: | Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 30V 6A 2W Surface Mount 8-SOP (5.0x6.0) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 6A |
| Base Part Number: | *K2 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SH8K2TB1, use the request quote form to request SH8K2TB1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SH8K2TB1.The price and lead time for SH8K2TB1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SH8K2TB1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
