SH150T-3.00-38
AlfaMag Electronics (AMGIS)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SH150T-3.00-38 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SH150T-3.00-38
Manufacturer AlfaMag Electronics (AMGIS)
Description FIXED IND 38UH 3A 50 MOHM TH
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Type:Toroidal
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.957" L x 0.925" W (24.30mm x 23.50mm)
Shielding:Unshielded
Series:SH150
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tray
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Iron Powder
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:10kHz
Inductance:38µH
Height - Seated (Max):0.386" (9.80mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:38µH Unshielded Toroidal Inductor 3A 50 mOhm Radial
DC Resistance (DCR):50 mOhm
Current Rating:3A