SH1002-A
Davies Molding, LLC.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SH1002-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SH1002-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SH1002-A |
|---|---|
| Manufacturer | Davies Molding, LLC. |
| Description | HEX STANDOFF M4 NYLON 11MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.78 | $0.65 | $0.585 | $0.52 | $0.468 | |
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $0.455 | $0.442 | $0.429 | $0.39 | ||
Specifications
Data sheet
| Weight: | - |
|---|---|
| Type: | Hex Standoff |
| Threaded/Unthreaded: | Threaded |
| Series: | SH1002 |
| Screw, Thread Size: | M4 |
| Plating: | - |
| Other Names: | 1722-1274 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Nylon, Brass Insert, Steel Stud |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Length - Overall: | 0.748" (19.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gender: | Male, Female |
| Features: | - |
| Diameter - Outside: | 0.315" (8.00mm) Hex |
| Diameter - Inside: | - |
| Detailed Description: | Hex Standoff Threaded M4 Nylon, Brass Insert, Steel Stud 0.433" (11.00mm) Black |
| Color: | Black |
| Between Board Height: | 0.433" (11.00mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SH1002-A, use the request quote form to request SH1002-A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SH1002-A.The price and lead time for SH1002-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SH1002-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
