SGU15N40LTU
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SGU15N40LTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SGU15N40LTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SGU15N40LTU |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IGBT 400V 45W IPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 400V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 8V @ 4.5V, 130A |
| Test Condition: | - |
| Td (on/off) @ 25°C: | - |
| Switching Energy: | - |
| Supplier Device Package: | I-PAK |
| Series: | - |
| Power - Max: | 45W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | Trench |
| Detailed Description: | IGBT Trench 400V 45W Through Hole I-PAK |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 130A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SGU15N40LTU, use the request quote form to request SGU15N40LTU pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SGU15N40LTU.The price and lead time for SGU15N40LTU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SGU15N40LTU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

