SG901-1039
Sagrad
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SG901-1039 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SG901-1039 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SG901-1039 |
|---|---|
| Manufacturer | Sagrad |
| Description | RF TXRX MODULE WIFI U.FL ANT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3.3V |
|---|---|
| Utilized IC / Part: | - |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | SDIO, SPI |
| Sensitivity: | -88dBm |
| RF Family/Standard: | WiFi |
| Protocol: | 802.11b/g |
| Power - Output: | 12dBm |
| Packaging: | - |
| Package / Case: | Module |
| Other Names: | 831-1001 |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Modulation: | CCK, OFDM |
| Memory Size: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 2.4GHz |
| Data Rate: | 54Mbps |
| Current - Transmitting: | 520mA (Max) |
| Current - Receiving: | 253mA |
| Antenna Type: | Not Included, U.FL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SG901-1039, use the request quote form to request SG901-1039 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SG901-1039.The price and lead time for SG901-1039 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SG901-1039.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
