SG7905AK-DESC
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SG7905AK-DESC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SG7905AK-DESC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SG7905AK-DESC |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | IC REG LINEAR -5V 1.5A TO3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $50.88 | $47.575 | $44.00 | $41.25 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $38.50 | $36.575 | $35.20 | $34.10 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 2.3V @ 1A |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | -5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | -35V |
| Supplier Device Package: | TO-3 |
| Series: | Military, MIL-STD-883 |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-204AA, TO-3 |
| PSRR: | 54dB (120Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Negative |
| Other Names: | 1259-1136 1259-1136-MIL 5962-8874601YA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -5V 1.5A TO-3 |
| Current - Quiescent (Iq): | 2.5mA |
| Current - Output: | 1.5A |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | SG7905 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SG7905AK-DESC, use the request quote form to request SG7905AK-DESC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SG7905AK-DESC.The price and lead time for SG7905AK-DESC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SG7905AK-DESC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


