SG450H-L0
Panduit
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SG450H-L0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SG450H-L0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SG450H-L0 |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit |
| Description | CABLE TIE HEAVY BLK 18.6" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.963 | $0.917 | $0.889 | $0.86 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire/Cable Tie Type: | Standard, Locking |
|---|---|
| Width: | 0.380" (9.70mm) |
| Tensile Strength: | 175 lbs (79.40 kg) |
| Series: | Super-Grip® |
| Packaging: | 50 per Pkg |
| Other Names: | 298-9955 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Length - Approximate: | 18.50" |
| Length - Actual: | 1.550' (472.44mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Weather Resistant |
| Detailed Description: | Standard, Locking Black 5.20" (132.08mm) 0.380" (9.70mm) 175 lbs (79.40 kg) 1.550' (472.44mm) |
| Color: | Black |
| Bundle Diameter: | 5.20" (132.08mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SG450H-L0, use the request quote form to request SG450H-L0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SG450H-L0.The price and lead time for SG450H-L0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SG450H-L0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

