SG3525AP013TR
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SG3525AP013TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SG3525AP013TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SG3525AP013TR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | SG3525 Series 35 V 20 mA PWM Regulating Pulse Width Modulator SOIC-16 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.381 | $1.246 | $1.124 | $1.10 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 8 V ~ 35 V |
|---|---|
| Topology: | Buck, Push-Pull |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 16-SO |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 497-6479-6 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Frequency - Switching: | 100Hz ~ 400kHz |
| Duty Cycle (Max): | 49% |
| Detailed Description: | Buck, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SO |
| Control Features: | Enable, Soft Start |
| Clock Sync: | Yes |
| Base Part Number: | SG3525A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SG3525AP013TR, use the request quote form to request SG3525AP013TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SG3525AP013TR.The price and lead time for SG3525AP013TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SG3525AP013TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



