SG3524P
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SG3524P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SG3524P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SG3524P |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | Flyback, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.40 | $1.264 | $1.14 | $1.115 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 8 V ~ 40 V |
|---|---|
| Topology: | Flyback, Push-Pull |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 16-SO |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 497-5377-5 SG3524P-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up/Step-Down |
| Frequency - Switching: | 300kHz |
| Duty Cycle (Max): | 45% |
| Detailed Description: | Flyback, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SO |
| Control Features: | Enable |
| Clock Sync: | No |
| Base Part Number: | SG3524 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SG3524P, use the request quote form to request SG3524P pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SG3524P.The price and lead time for SG3524P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SG3524P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


