SG2803J-DESC
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SG2803J-DESC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SG2803J-DESC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SG2803J-DESC |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 50V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 1.6V @ 500µA, 350mA |
| Transistor Type: | 8 NPN Darlington |
| Supplier Device Package: | 18-CDIP |
| Series: | - |
| Power - Max: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | - |
| Other Names: | 1259-1085 1259-1085-MIL 5962-8605801VA Q10830625 SG2803JDESC |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | - |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor Array 8 NPN Darlington 50V 500mA Through Hole 18-CDIP |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 1000 @ 350mA, 2V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | - |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 500mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SG2803J-DESC, use the request quote form to request SG2803J-DESC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SG2803J-DESC.The price and lead time for SG2803J-DESC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SG2803J-DESC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

